Motosiklet Trafik Sigortası ve Kasko

Türkiye de bulunan bütün motorlu taşıtların trafiğe çıkabilmesi için yaptırılması gereken Zorunlu Trafik Sigortası, motosiklet sürücüleri için de büyük önem teşkil ediyor. Motosiklet trafik sigortası kusurlu olarak verdiğin zararları teminat kapsamı içerisinde karşılarken motosiklet kasko sigortası kişinin kendi aracına gelebilecek zararları teminat altına alır. Motosiklet sürücülerinin trafikte karşılaştığı tehlikelere rağmen en az yaptırılan sigorta türlerinden birisidir. En çok sigortalanan araç türü otomobil olurken kamyon ikinci sırada motosiklet ise ölüm ve yaralanma kazaların olmasına rağmen üçüncü sıradadır.

Motosiklet Sigortalarının Önemi

Trafikte bulunan tüm motorlu araçları kapsayan Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko sigortaları sağladığı teminatlar sayesinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Zorunlu motosiklet sigortaları üçüncü kişilere verilen maddi, manevi ve tedavi giderlerini belirlenen teminat kadar kapsamaktadır.

İsteğe bağlı olarak yaptırılan Motosiklet Kasko sigortası aracın çalınması, yanması ve kaza sonucu oluşabilecek zararların tümünü poliçedeki teminat tutarında karşılayan sigorta türüdür.

Motosiklet Sigortaları Fiyatları

Motosiklet sigorta fiyatları belirlenirken hasar geçmişi ve bulunduğu il dikkate alınmaktadır. Bu iki faktörün yanı sıra sigorta şirketlerinin fiyatlandırma politikası sigorta fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Motosiklet trafik sigortası fiyatları 2019 sigorta şirketleri arasında farklılık göstermektedir. En uygun motosiklet trafik sigortanızı ve kasko sigortanızı Koruyucu Sigorta uzman ekibinden destek alarak yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamak trafikte bulunan tüm araçlarda olduğu gibi motosikletler içinde ciddi yaptırımlar bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası 2019 yılı için 108 TL olup ilk 15 gün ödenmesi halinde %25 indirim uygulanmaktadır. Bu cezaya ek olarak motosiklet araç sahibinin sigorta yaptırmadığı her ay için %5 oranında sigorta primine zam uygulanmaktadır. Ayrıca trafik ekipleri tarafından tespit edilmesi halinde, araç trafikten men edilerek otoparka çekilmektedir. Bu durumda motosiklet sahibi aracın otoparkta geçirdiği her gün için ve aracın otoparka çekilmesinden dolayı oluşan masrafları ödemekle yükümlüdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir